עכשיו זה הזמן שלך! יש לך שאלה? אנא מלאו פרטיכם בטופס ונשוב אליכם בהקדם

נעים להכיר, השותף הסודי שלך להשגת יעדים: המחויבות

"להצליח בין לילה, זוהי עבודה קשה שלוקחת עשרים שנה" (דיאנה רנקין)

מחויבות היא אותה התנהגות שעושה הבדל גדול, בין המצליחים למדשדשים. השגים גדולים נבנים דרך השקעה ומאמץ שנעשים לאורך זמן. אלופים אולימפים, זוגיות טובה רבת שנים, וקריירה מפוארת, לכולם מכנה משותף אחד – האנשים שהשיגו אותם היו מחויבים. מחויבות היא הבסיס לכל אלה.

לא היה לי פשוט לשבת ולכתוב את מה שניקר בראשי כבר שבועיים, ומאחר וחשבתי אוקיי, את רוצה לדבר על מחויבות, תתחייבי. אז קבלו בברכה את כלים יישומיים להעלאת רמת המחויבות האישית שלך בדרך להשגת יעדים.

שרון הגיע אלי עם בקשה לעזור לו להחליף את מקום העבודה הנוכחי שלו בחברה אחרת ובתפקיד יותר בכיר. הסכמתי וקבענו פגישה.

בפגישה הראשונה שלנו שאלתי אותו :"מה מביא אותך לחפש מקום עבודה חדש?"

"תראי, רציתי להתקדם במקום הנוכחי שלי לתפקיד בכיר ולא בחרו בי, וזהו אני רוצה ללכת משם"

"למה?," שאלתי בתמיהה

"כי לא בחרו בי, אז למה שאשאר?"

שמעתי בקולו את האכזבה, התסכול והעצב על האובדן ההזדמנות הנוכחית.

"זאת שאלה, ולפני שנחליט אם נכון להשאר או ללכת, בו נבדוק עוד משהו, בסדר?!"

"תגיד, כשהבן שלך (ידעתי שיש לו אישה ושני ילדים), מפסיד במשחק כדורגל ורוצה לעזוב מיד את הקבוצה, מה אתה עונה לו?"

הוא חייך ואמר "אני אומר לו שלא מרימים ידיים אחרי משחק אחד ולפעמים גם לא אחרי שניים שלושה הפסדים."

"פנטסטי, עכשיו בוא נדבר עליך ועל המחויבות שלך לארגון ולקידום שאתה מבקש, לפני שאנחנו מחליטים אם נכון לך לעזוב או להמשיך".

השאלה אם להמשיך הלאה או להתעקש, קשורה קשר הדוק למחויבות של האדם לדבר שאותו הוא רוצה להשיג. זה החזיר אותי לתקופה לפני שנים שבה שאלתי בדיוק את זה, כמה מחויבת אני לעסק שלי ולהתקדמות שלו. המסקנות והשיטה כדי להחליט עזרו לשרון לקבל החלטה, והם יכולים לעזור גם לך.

אז מה היא מחויבות?

מחויבות היא הרצון להמשיך להחזיק חיבור למישהו או משהו למרות הקושי.

[ואם לדייק: החוויה של הקשר הפסיכולוגי לחיבור (to attached) עם משהו/מישהו והכוונה להחזיק בו].  ו. בדיוק כמו שאי אפשר להגיע לאולימפיאדה בלי לרצות מאוד להתמיד והתאמן יום אחרי יום במשך שנים. אין ספורטאים שלא חוו תסכול ואכזבות רבות בדרך, יש את אלה שממשיכים למרות ויש את אלה שעוזבים בגלל.

מחוייבות זה לא שחור או לבן, יש 50 גוונים של מחויבות.

עכשיו תורכם, קדימה, דף ועט

כדי לברר את רמת המחוייבות שלנו, עלינו לבדוק 4 רכיבים המשפיעים על מידת המחוייבות שלנו. מעלים או מורידים אותה.

התועלת

השאלה הראשונה שאני שואלת את עצמי כשקשה בעסק והיא תמיד נאמרת בתסכול גדול מאוד מתוך כאב אמיתי:

 למה אני צריכה את זה?

כשאני שואלת את השאלה הזאת, רגע אחרי התשובה האוטומטית "אני לא צריכה את זה" עולות עוד תשובות, כמו "אני אוהבת את העבודה שלי", "זה מעניין ומאתגר", "זו פרנסה" ועוד. תשובות שמדברות על מה התועלות שלי כבעלת עסק עצמאית , תועלות פנימיות או חיצוניות.

העלות

לכל מצב בחיים יש יתרונות וחסרונות, תועלות ועלויות, השאלה הבאה קשורה למחיר בגין ההחלטה:

מה עלות של ההחלטה שלי?

התשובה הראשונה שלי לנושא העסק הוא אי וודאות והשנייה שהעבודה באה איתי הביתה. גם כאן התשובות יכולות להיות עלויות שאפשר לחוש בהם כמו זמן נסיעה ארוך, פקקים, או פחות זמן בבית ורגשות שעולים לנו כמו חשש, חוסר יציבות וכד'

ההשקעה

השלב הבא הוא מענה על השקעה.

לכל דבר שאנחנו עושים יש השקעה נדרשת של זמן, משאבים חלקם פיננסים, מחשבות ועוד.

זה הזמן לברר:

כמה אני מוכנה להשקיע כדי להשיג את המטרה שלי?

כאן כבר התשובה שלי לעצמי היא יותר מורכבת, תאורטית אני מוכנה להשקיע הרבה זמן , מעשית… פחות. אני נוהגת להשתמש בפועל בהשקעת זמן ראלית. השקעה נוספת היא כלכלית – כמה כסף אני מוכנה להשקיע למשל על אתר, לוגו, ייעוץ והדרכה ועוד. כשאתם באים לבחון תזכרו את האמרה שפעם איש חכם אמר לי, שכגודל ההשקעה גודל התגמול. כשאנחנו מוכנים להשקיע בגדול גם התוצאה יכולה להיות גדולה, סיפורי סינדרלה כנראה יש רק באגדות. אין הכוונה לפזיזות או פזרנות יתר, אלא ההבנה שלעיתים כדי להצטרף לעולם של הגדולים יש לקחת סיכונים של גדולים.

ורכיב אחרון: האפשרויות

מה האפשרויות שעומדות לפני?

במקרה שלי, האלטרנטיבה הצפויה ביותר היא להיות שכירה בארגון, בתחום ההדרכה למשל. האם האופציה ריאלית?! אדע רק אם אחפש עבודה כרגע זה לא המצב, מבחינתי אין אופציות פתוחות.  ככל שיש לי יותר אפשרויות ואלטרנטיבות אפשריות כך בעצם נדרשת בחירה אחת. קפיצה מאפשרות לאפשרות משאירה אותנו באותו מקום, מה שירגיש מהר מאוד כפול גז בניוטרל. אז שחררו את הניוטרל תבחרו דרך ולכו עליה

(אם אתם לא יודעים מה להחליט מוזמנים להתקשר ואעזור לכם)

ככל שיש יותר אפשרויות – המחוייבות שלנו לאחת מהן תפחת.

מה עכשיו?

אחרי שמלאתם את התועלות, עלויות, השקעה ואפשרויות. תראו האם ניתן להפחית את העלויות ולהוריד את כמות האפשרויות, כך רמת המחויבות שלכם תעלה.

בנוסף, אני רוצה לתת לכם כמה רעיונות להעלאת רמת המחויבות

הגדרת המחויבות בצורה בהירה ומדידה מקלה בצורה משמעותית לעמוד בה. לדוגמה במקום לכתוב להגיע לעבודה בזמן, לכתוב להגיע לעבודה ב 8:30 בבוקר. זו מחויבות שקל יותר ליישם ולבדוק.

תפרקו מחויבות גדולות לפיסות קטנות, למשל במקום לשמור על מערכת יחסים טובה עם הבוס, להגיע מוכן לפגישות, לתת לבוס ערך מוסף ומידע חדש ועוד.

לגוון, יש להשתמש בכל הגוונים שרוצים להתחייב למשהו לאורך זמן, רענון וחשיבה של איך משנים או איך ניתן לעשות אחרת, משאירה אותנו ערים וחיוניים ולא מכניסה לשעמום, שמוריד את רמת המחויבות שלנו. כשמעניין לנו אנחנו הרבה יותר מחוייבים.

מוזמנים לכתוב לי על מה אתם מוכנים לקחת מחויבות ואיך אתם מתכוונים לעשות זאת.

זהו הצעד הראשון לעמוד בה.

בהצלחה